U Novom mestu održan peti sastanak u sklopu projekta SLOHRA SOCIONET

U srijedu, 18. studenog 2015. u Novom mestu u Sloveniji, održan je peti sastanak projektnih partnera projekta SLOHRA SOCIONET u kojem Istarska razvojna agencija sudjeluje kao partner.
Cilj sastanka bila je analiza provedbe projektnih aktivnosti u tijeku projekta s naglaskom na provedene natječaje za najbolju ideju društvenog poduzetništva po regijama uključenim u projekt, kao i  raspravu oko izbora metodologije za izradu poslovnih planova za odabrane buduće društvene poduzetnike.
Projekt „SLOHRA SOCIONET – Udruženi u razvoju novih mogućnosti zapošljavanja uz pomoć društvenog poduzetništva“, odobren je za financiranje u okviru programa prekogranične suradnje Slovenija – Hrvatska (Europski fond za regionalni razvoj) na trećem natječaju za prikupljanje projektnih prijedloga. Ukupni budžet projekta koji se provodi od veljače 2015. do travnja 2016. godine iznosi 519.362,93 EUR, pri čemu se iz Europskog fonda za regionalni razvoj sufinancira 85 % ukupnog iznosa prihvatljivih troškova projekta. Od ukupne vrijednosti projekta za IDA-u je namijenjeno 61.584,71 eura.
Istarska razvojna agencija svoju partnersku funkciju u projektu provodi ponajprije putem:
– promotivnih  i obrazovnih aktivnosti na temu društvenog poduzetništva;
– organizacije i koordinacije tematskih regionalnih savjetovanja;
– provedbe analize osnovnog stanja te potencijala razvoja društvenog poduzetništva u Istarskoj županiji prema zajednički razvijenoj prekograničnoj metodologiji;
– provedbe i organizacije izbora za najbolju ideju društvenog poduzeća u županiji;
– koordinacije izrade metodologije poslovnog plana, poticanja formiranja društvenog poduzeća te pružanje savjetodavne podrške u razvoju poslovnog plana novog društvenog poduzetnika;
– koordinacije uspostave regionalnih kontakt točaka za društvene poduzetnike (suradnja s komorama i ostalim institucijama).
Konkretan cilj je u suradnji s 2 partnera s hrvatske strane (Riječkom razvojnom agencijom PORIN i Razvojnom agencijom Karlovačke županije) potaknuti i potpomognuti uobličavanje barem jedne društveno-poduzetničke ideje te osnovati barem jedno novo poduzeće s dodanom vrijednošću te višim potencijalom rasta i razvoja.
Društveni poduzetnici se u svom radu većinom suočavaju s teškoćama nedostatnih financijskih sredstava i znanja o pokretanju, upravljanju i održivosti poslovanja, prevelikoj ovisnosti o donacijama i financiranju od strane javnog sektora. Projekti kao ovaj služe da se tom segmentu pruži stručna podrška u otklanjanju prepreka i razvoju novih ideja u segmentu društvenog poduzetništva, koje će financijski stimulirati i Europska unija u ovom programskom razdoblju do 2020. godine

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *